d2d.pl - Typografia książki
logowanie
rand

Typografia książki

Michael Mitchell i Susan Wightman, Typografia książki. Podręcznik projektanta

d2d.pl | ok. 170×245 mm | s. 448

Michael Mitchell i Susan Wightman, Typografia książki. Podręcznik projektanta

przekład: Dorota Dziewońska
redaktor prowadzący: Robert Oleś
w sprzedaży od 14 listopada 2012.
Spis treści tutaj: Spis treści.pdf

Recenzja Roberta Chwałowskiego

Recenzja Grzegorza Laszczyka

Recenzja Andrzeja-Ludwika Włoszczyńskiego

Recenzja Jacka Mrowczyka

Recenzja Sebastiana Grabowskiego

Informacja o książce

Typografia książki... to przewodnik po zasadach projektowania i składu, zilustrowany i objaśniony ponad tysiącem precyzyjnie dobranych ilustracji.

Ten bogaty zbiór przykładów i informacji obejmuje każdy istotny element procesu projektowania książki. Autorzy nie narzucają czytelnikowi swojego zdania, nie próbują go przekonać, że ich poparte wieloletnim doświadczeniem rozwiązania są jedyne i słuszne. Wnikliwie analizują wiele przykładów, podpowiadając jak zaprojektować i wydać piękną książkę.

Zamiast nudnych opisów z historii typografii, słownikowych definicji czy też wyliczania jedynych słusznych dogmatów składu, dostajemy konkretne przykłady zastosowania nowoczesnych fontów, dogłębną analizę ich wizualnego oddziaływania na czytelnika, zalecenia dotyczące właściwego doboru ich wielkości tak, aby spełniały wymogi czytelności oraz estetyki zarówno tekstu, jak i towarzyszących im ilustracji. Całość jest wzbogacona omówieniem składu różnego typu książek i ich przygotowania do druku oraz właściwych ustawień opcji programów edytorskich.

Typografia książki... jest zaprojektowana funkcjonalnie i czytelnie. To doskonałe wprowadzenie do samodzielnego projektowania ale też źródło wiedzy o typografii i technikach druku. Niezbędna pozycja w bibliotece każdego projektanta i typografa oraz niezastąpione kompendium dla każdego pisarza, korektora, redaktora, specjalisty od reklamy, dystrybucji i sprzedaży, a zwłaszcza dla każdego wydawcy.

Wydawnictwo i drukarnia Libanus Press zostało założone przez drukarza i projektanta Michaela Mitchella. Drukarnia jako jedna z niewielu istniejących drukarni tego typu zajmuje się typografią wytworną, swoimi pracami nawiązując do najlepszych wzorów sławnych brytyjskich poprzedników: Kelmscott Press Williama Morrisa i Ashendene Press St. Johna Hornby’ego. Publikacje wydane i drukowane w Libanus Press są poszukiwane na rynku antykwarycznym i wśród bibliofili.

Michael Mitchell i Susan Wightman prowadzą studio projektowe i wydawnictwo, wykonując usługi projektowania książek ilustrowanych, katalogów oraz projektów dla branży wydawniczej m.in. National Gallery, Tate Gallery, Bloomsbury Pubishing, Reaktion Books oraz Sir John Soane's Museum.

MICHAEL MITCHELL założył Libanus Press w 1976 roku Jest członkiem International Society of Typographic Designers i byłym prezesem Double Crown Clubu, założonego w Londynie w 1920 roku prestiżowego stowarzyszenia drukarzy, wydawców, projektantów oraz ilustratorów książek, którego jednym z pierwszych członków był Stanley Morison.

SUSAN WIGHTMAN studiowała komunikację wizualną na Ravensbourne College oraz typografię w Exeter School of Art, University of Plymouth. Od 1996 rok pracuje w Libanus Press jako projektantka.